Bizim Hala Umudumuz Var!…

InnoCampus’un kurucularında Mustafa’nın yaratıcı ve ufku genişleten “5 Girişimci Dünyayı Değiştirebilir Mi?” sunumunu dinlerken yazıyorum. Bir yandan bana ilham veriyor…

Adana Çukurova Üniversitesi’nde başladığımız bu yolculukta ilk olarak üniversiteli gençlerle birlikte çalışma fırsatımız oldu. “Adana; 01” dedik, aylar süren beyin fırtınası ve planlama sürecini somutlaştırdık. Şu anda yedinci programımız ve dördüncü şehrimizdeyiz. Başlangıçtan bu yana geldiğimiz bu noktada gençlerle yaşadıklarımız, onlardan aldıklarımız ve onlara verdiklerimiz bize paha biçilemez bir deneyim kattı.

Bu deneyimi yaşayan bir organizma olarak görüyorum. Biz bu projeyi düşünüp tartışmaya başladığımız zaman bu organizma dünyaya geldi/doğdu. Şu anda her şehir, her program ve aramıza katılan her genç ile birlikte büyümekte. Biz büyüyoruz ve gelişiyoruz. InnoCampus büyüdükçe dokunduğu insan sayısı da artıyor. İnsanlarla büyüyoruz ve insanlara bu şekilde ulaşıyoruz.

Dün (30 Ocak 2017) itibariyle lise kampımıza katılmak üzere 34 arkadaşımızla buluştuk. InnoCampus’un kurulma amacı ve değerlerinden bahsederken hep şunu diyoruz; bu konteynırlar çalışmak ve üretmek için ilham verici bir mekan ama içinde gençler ve birlikte getirdikleri enerjileri olmadan bomboş.

Kampın ilk günü gençlerin gelmesi ile birlikte InnoCampus tekrar nefes almaya başladı.

İlk gün yaptığımız aktivitelerin arasında en ilgi çekici olanı ise gençlerden hayatlarında, yaşadıkları yerde ve dünyada onları en çok rahatsız eden sorunları ve bunlara önerdikleri çözümleri konuşup tartıştığımız kısım oldu. Gençler her şeyin farkında! Ve umutlarımız hala çok taze ve canlı! Değindikleri noktalar, kendilerini kötü hissettikleri sorunlar aslında bu ülke için ne kadar önemli olduklarının bir kanıtı:

Henüz kampımız yeni başladı. Takımlar cumartesi günü yapacakları yatırımcı sunumlarına kadar gece gündüz demeden fikirleri üstüne çalışacaklar ve biz de destek olmak için yanlarında olacağız. Çok güzel işler çıkaracaklarına eminim ama daha çok emin olduğum şey ise geleceğimizi bu çocukların kurtaracağı. Ülkemiz ve dünyamız emin ellerde!

Biz dünyanın değiştiğini görüyoruz. Yeni bir çağın başladığını veya başlamak üzere olduğunu düşünüyoruz. Teknoloji ve bilimin hızına yetişemeyen ve değişmekte zorlanan nesiller, çaresizlik ve karamsarlık ile hayatlarını sürdürüyorlar.

Biz bu çaresizlik ve karamsarlığa karşı savaşmak istiyoruz. InnoCampus sloganını da bu doğrultuda ortaya çıkardık: “Hayalini Kur. Cesaret Et. Yap.”

Doruk Ünsal About the author