Kağıttan Devre Yap

Kağıttan Devre Yap

Daha önce InnoCampus YapLab Haftası’nda yaptığımız çocuk atölyelerinden bahsetmiştim. Bu yazıda da o atölyelerden Kağıttan Devreler’i kaçıranlar ve tekrar yapmak isteyenler için anlatacağım. Öncesinde bu etkinlikle birlikte çocuklara bilimsel olarak neler öğrettik onlara bakalım sonrasında da adım adım bu etkinliği evde nasıl yapacağınızı bu yazıda bulabileceksiniz.

Evimizde lambaların yanması, telefon, bilgisayar ya da tabletimizi sarj etmemiz, evdeki buzdolabı, ocak gibi pek çok aletin çalışması için enerjiye ihtiyaç duyarız. Bunları yapmamızı sağlayan enerjiye elektrik denir. Elektrik enerjisini elde etmenin pek çok yolu vardır. Bunlardan bazıları termik santraller, rüzgar tirbünleri, güneş panelleridir. Güneş ve rüzgar enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarıdır ve doğa dostudur. Termik santraller ise kömür gibi yakıtlar kullanıldığı için doğaya saldığı gazlar ile hem havayı kirletir hem de dünyaya zarar verir. Evimizdeki elektrikli aletlerin çalışması için bazen prize ihtiyaç duyarken bazen de pillere ihtiyaç duyarız. Örneğin, masa lambamıza elektriği prize takarak sağlarken, bir el fenerine pil takarak elektriği sağlarız.

Yapacağımız etkinlikte, biz de elektriği pil ile sağlayacağız. Bu etkinlik ile yaptığınız resimlerde ışığın yanmasını sağlayabilirsiniz.

Gereken Malzemeler: 

3V 2032 Pil

Bakır Tel

Led 

Kağıt, Renkli Kalemler ve Makas 

Simple Paper Circuit1. İlk adımda kağıtta pili yerini kağıdın köşesini kıvırdığımızda temas edecek şekilde belirliyoruz.

Simple Paper Circuit        Simple Paper Circuit

2. Pilin üst kısmında kıvırdığımız köşeden başlayarak bakır bandı yapıştırmaya başlıyoruz. Dikdörtgenin ikinci kenarında bandı yapıştırırken ledi yapıştırmak üzere boşluk bırakıyoruz. Bandın son noktası ise daha önceden belirlediğimiz pil yeri.

Simple Paper Circuit Simple Paper Circuit

3. Pili bantın üzerine yapıştırırken bantın ucunu katlayarak çift taraflı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca + işaretinin olduğu kısım üste gelmelidir, çünkü oluşan elektrik akımı +’dan -‘ye doğru hareket ederek ledi yakacaktır. Ledi yapıştırırken de uzun bacak +, kısa bacak – olduğu için bantın pile değmeyen kısmına uzun bacak gelecek şekilde yapıştırılır.

Simple Paper Circuit

4. Köşeyi katlayarak ister bantla ister bir ataçla tutturabilirsiniz. Bakır bandın boşta olan kısmının pile değmesiyle led yanacaktır.

5. Devreyi tamamladıktan sonra, başka bir kağıda yaptığınız resimleri kağıttan devrenizin üstüne koyarak, ışıklı resimler elde edebilirsiniz. İsterseniz lede denk gelen kısımları kesebilir ya da farklı renklerde birden çok led kullanabilirsiniz. Bizim atölyemizde yaptığımız çalışmalardan bazıları:

IMG-20160810-WA0020        DSC_0469

Görseller: http://makezine.com/projects/simple-paper-circuit/ 

Zeynep Aykul About the author