Kendi Elini Kendi Üreten Nicolas’dan İyilik İçin Üretenlere

Kendi Elini Kendi Üreten Nicolas’dan İyilik İçin Üretenlere

Her gün karşımıza çıkan 3 boyutlu yazıcılarla evimiz ihtiyaçlarını giderebilir, kırılan bir objeyi tamir edebilir ya da sevdiğiniz birisi için hediye üretebilirsiniz. Peki ya gerçekten ihtiyacı olan insanlar için birşeyler üretmeyi düşündünüz mü? Mesela engelliler için, daha da daraltırsak kategoriyi protez ele ihtiyacı olan insanlar için.

Nicolas Huchet 18 yaşında elini bir iş kazasında kaybettikten sonra, Fransa’da devletin karşıladığı protez ile hayatını sürdürmeye çalışır, ancak bu protez sadece görsel olarak bir elden daha fazlası olmaması, ve Nicolas’ın teknolojiye olan merakıyla birlikte, onu kendi elini yapmaya iter. Projesi Bionico Hand‘de açık kaynak kullanarak 3 boyutlu yazıcı ve Arduino kullanarak kaslardan sinyalleri harekete dönüştüren kendi protez elini üretir ve böylece herhangi bir Fablab imkanlarıyla üretilebilecek bir protez el tasarlar.

Tasarım Roma, Paris, San Francisco ve New York’taki çeşitli tasarım sergilerinde ödüller kazanır. Aynı zamanda M.I.T. Üniversitesi 35 yaş altı mucitler yarışmasında da ödül kazanan Huchet şimdi My Human Kit vakfını kurarak engellilere yönelik açık kaynak ve ekonomik ürünler üretmeyi amaçlamaktadır.

Ankara’daki TİM İnovasyon Haftası’na konuşmacı olarak katılacak olan Nicolas Huchet, InnoCampus programındaki girişimci ve üreten gençlerle tanışmak ve deneyimlerini Çanakkale ile paylaşmak için 6 Mayıs Cuma günü Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Turgut Özal Salonu’nda gerçekleşecek. 7 Mayıs Cumartesi günü ise makerlarla ve bu konuya ilgili insanlarla sohbet etmek için Atölye İstanbul’da olacak.

Sadece Nicholas değil, E-nable ise dünyanın dört bir yanında proteze ihtiyacı olan çocuklara 3 boyutlu yazıcılarla gönüllüler tarafından protez el üretilmesini amaçlayan bir proje. Bu projeye 3 şekilde dahil olunabiliyor, bunlardan birincisi ve en önemlisi proteze ihtiyacı olanlara ulaşmak, sonraki parçaların üretilmesi ve montajı, son olarak da projenin ihtiyacı olan diğer pek çok alanda gönüllü olarak dahil olabilirsiniz.

Üretmenin haz verdiği bir gerçek, ama bunun iyilik için olmasının daha fazla haz vereceği şüphesiz.

 

Zeynep Aykul About the author