Yaratıcı Projeler: Atıktan Tasarıma

Tükenen kaynaklar, kirlenen çevre, geri dönüşüm, bunların her birini artık devamlı duyuyoruz, çünkü dünya nüfusu artıyor, biz ürettiğimizden daha çok tüketiyoruz ya da üretirken de dünya sadece insanlara aitmiş gibi davranarak onu katlediyoruz. Gelişen teknolojiler bizi cezbediyor, her birini kullanmak, hatta öğrenmek istiyoruz; yeni fikirler öne sürüp daha fazlasını bekliyoruz. İşte bu noktada bazı yaratıcı fikirler karşımıza çıkıyor ki sanat ve teknolojinin doğaya karşı nasıl duyarlı olabileceğini gösteriyor.

Dave Hakkens bir tasarımcı ve insanların tükettiği ürünlerin plastik ambalajlarının nasıl geri dönüştürüleceği üzerine bir proje geliştirmiş. Projesi “Precious Plastic” ile ambalajları geri dönüştürdükten sonra nasıl ürünler elde edilebileceğini gösteriyor.

Videoda da izlediğiniz gibi, plastik atıklar her yerde ve onları çöp olmaktan çıkarıp, tekrar kullanmak onlara değer eklemek mümkün. Projede amaç bu geri dönüşüm mantığını yaymak, internet sayfasında da bir harita var ve bununla birlikte projenin ne kadar yayıldığını görebiliyorsunuz hatta kendiniz de o haritadaki noktalardan biri olabilirsiniz, çünkü tasarlanan makinelerin nasıl üretileceği açık kaynak olarak paylaşılıyor. Böylece siz de doğaya verdiğimiz zararın birazını da olsa geri almak istemez misiniz?

Zeynep Aykul About the author